Nevezhetnénk rejtÅ‘zködÅ‘ kincsnek, fizikai létünk zálogának, egyetlen pótolhatatlan értékünknek, ám minden megnevezés közhely ízű, s egyik sem pontos.
Ezzel együtt rovatunk olyan témát érint, mely korra és nemre való tekintet nélkül mindenkit érint.
Az egészségrÅ‘l van szó, maga a szó is beszédes, rendkívül kifejezÅ‘.
Célunk a felvilágosítás és a figyelemfelkeltés.
Ma a civilizációs betegségekrÅ‘l lesz szó.
Az elmúlt évszázadok során a népesség alakulását a járványok határozták meg.
Az orvostudomány fejlÅ‘désével a várható élettartam folyamatosan emelkedÅ‘ tendenciát mutatott, azonban a nem fertÅ‘zÅ‘ betegségek okozta halálozás is emelkedni kezdett.
Az iparosodás, fejlÅ‘dés magával hozta a modern kor félelmetes betegségeit is, melyek testünkre, lelkünkre egyaránt kihatnak. A hirtelen nagy változások következtében szervezetünk nem alkalmazkodott a gyors, stresszes életmódhoz, ezért kialakultak az ún. civilizációs betegségek.
Életünket állandó feszültség veszi körül.
A túlterheltség következményeként kimerültséget érzünk, a kikapcsolódás egyre nehezebbé válik, megjelenik az egyhangúság, és a nagyfokú gyógyszerfogyasztás
(altatók, nyugtatók).
A modern technológia eszközei kényelemre, passzív, mozgásszegény életmódra „csábítanak” bennünket.
A mai jóléti társadalomban szinte minden a fogyasztásról szól. A táplálékok rossz minÅ‘ségével (magas só- és zsírtartalom, adalékanyagok), helytelen étkezési szokásainkkal, a változatos étrend hiányával mind-mind hozzájárulunk a különbözÅ‘ betegségek kialakulásának elÅ‘segítéséhez.
ElÅ‘térbe kerülnek a szív és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, szívinfarktus), anyagcsere betegségek (cukorbetegség, elhízás), mozgásszervi betegségek (reuma, gerincferdülés), emésztÅ‘szervi betegségek (aranyér), idegrendszeri betegségek (pánikbetegség, függÅ‘ség), valamint a rosszindulatú daganatok.
A cukorbetegség kezd népbetegséggé válni, a rákot pedig egyre jobban terjedÅ‘ világjárványnak lehet tekinteni.
A rendszeres szűrÅ‘vizsgálatokkal számos betegség megelÅ‘zhetÅ‘ és gyógyítható, azonban alapvetÅ‘en életmódunk határozza meg a késÅ‘bbi betegségeink megjelenését, lefolyását, ezért jelentÅ‘sen felértékelÅ‘dött az egészségmegÅ‘rzés, egészségmagatartás.
Miközben az anyagi javakra koncentrálunk, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy értékeink egyik legfontosabbja az egészség, s csak akkor kezdünk el vele foglalkozni, ha már baj van.
Felhasznált irodalom:
Fodor László: A civilizációs betegségek pszichológiai körvonalai