Nevezhetnénk rejtÅ‘zködÅ‘ kincsnek, fizikai létünk zálogának, egyetlen pótolhatatlan értékünknek, ám minden megnevezés közhely ízű, s egyik sem pontos.
Ezzel együtt rovatunk olyan témát érint, mely korra és nemre való tekintet nélkül mindenkit érint.
Az egészségrÅ‘l van szó, maga a szó is beszédes, rendkívül kifejezÅ‘.
Célunk a felvilágosítás és a figyelemfelkeltés.
Ma ismét egy civilizációs betegségrÅ‘l, a reflux betegségrÅ‘l lesz szó.
A gastrooesophagealis reflux betegség (GORB vagy GERB) az egyik leggyakrabban elÅ‘forduló emésztÅ‘rendszeri eltérés. A nyugati ipari országok lakosságának 20%-át érinti a betegség, s kutatások szerint elÅ‘fordulása évrÅ‘l-évre növekszik.
Ez a szám azonban csak becsült érték, hiszen a panaszok eltérÅ‘ súlyossága miatt a betegek egyrésze nem fordul orvoshoz.
Az alsó oesophagussphincter elégtelen működése következtében a záródás elmarad és a gyomortartalom nyelÅ‘csÅ‘be áramlik vissza.
Mit is jelent ez?
A nyelÅ‘csÅ‘ és a gyomor találkozásánál van az ún. oesophagussphincter, azaz egy körkörös izom, amely fiziológiás körülmények között, mint egy egyirányú szelep szorosan zár. Ennek az izomnak a megfelelÅ‘ működése megakadályozza a gyomortartalom visszajutását, így a táplálék útja a nyelÅ‘csÅ‘ felÅ‘l a gyomorba biztosítva van.
Ritkán egészségeseknél is kialakulhat fiziológiás reflux pl. zsír dús étkezést vagy bor fogyasztást követÅ‘en. A betegség egyik leggyakrabban elÅ‘forduló formája, mikor az alsó oesophagussphincter nem megfelelÅ‘en zárul.
A másik típusáról akkor beszélünk, mikor ismert okok következtében alakul ki a betegség (pl.terhesség).
JellemzÅ‘ gyulladásos és reflektorikus tünetei a nyelÅ‘csÅ‘ben, garatban, gégében, szájüregben, légutakban alakulnak ki.
Ilyen tünet a gyomorégés (75 %), mely leggyakrabban vízszintes helyzetben és étkezés után jelentkezik, továbbá nyomásérzés a szegycsont és a kardnyúlvány mögött, böfögés (60 %), nyelési panaszok (50 %), valamint hányás, émelygés, rekedtség, gombócérzés, ételmaradék regurgitációja (visszaáramlása).
Különösen érdemes odafigyelni a tünetekre, panaszokra, hiszen szövÅ‘dményként felléphet fekélyesedés, ritkább esetekben akár vérzés is.
A fogak rágó felszínének pusztulása (erodálódása) mellett a nyelési reflex kieshet, és alvási zavar is társulhat hozzá. Ugyancsak szövÅ‘dménynek számít a
Barrett-nyelÅ‘csÅ‘, mely során a nyelÅ‘csÅ‘ alsó szakaszát bélelÅ‘ sejtek megváltoznak, s ezáltal hajlamosabbá válnak rákos elfajulásra.
Az asthmás betegek 30-80%- ában a GERD igazolható.
A vízszintes fekvés, a dohányzás, különbözÅ‘ gyógyszerek mellett néhány étel fogyasztása szintén hajlamosíthat a betegség kialakulására. Ide tartoznak a citrusféle gyümölcsök, csokoládé, zsíros és sült ételek, mentol, fűszeres ételek, paradicsom alapú ételek, kávé, tea, szénsavas üdítÅ‘k.
A megfelelÅ‘ életmóddal hozzájárulhatunk a panaszok enyhítéséhez.